Największy na świecie ruch na rzecz sprawiedliwej i zrównoważonej mody powraca z tygodniem globalnych działań. W dniach 22–27 kwietnia odbędzie się kolejna edycja Fashion Revolution Week – największej międzynarodowej kampanii społecznej poświęconej zmianie przemysłu odzieżowego. W ponad 80 krajach świata odbędą się setki wydarzeń, akcji lokalnych, warsztatów i debat, których wspólnym celem jest sprawiedliwsza, bardziej transparentna i zrównoważona przyszłość mody.
Tegoroczne hasło przewodnie to „Collective Action for Systemic Change”, czyli działanie zbiorowe na rzecz systemowej zmiany. Organizatorzy zachęcają do wspólnego działania: zarówno marki i rządy, jak i zwykłych obywateli. Społeczność – lokalna i globalna – może być potężnym narzędziem sprawiedliwości społecznej i środowiskowej.
„Wierzymy, że wspólne działania – nawet te najmniejsze – mają siłę, by przekształcić cały system. Moda potrzebuje zmiany zasad gry, a nie tylko kosmetycznych poprawek. I właśnie w tym celu zwołujemy globalny tydzień aktywizmu” – podkreśla zespół Fashion Revolution Polska.
Działaj lokalnie, myśl globalnie
Fashion Revolution Week 2025 kładzie duży nacisk na lokalne działania. Globalne problemy mody – od nadprodukcji i niskich płac po zanieczyszczenie środowiska – objawiają się w różny sposób w różnych częściach świata. Dlatego Fashion Revolution Polska zachęca wszystkich do refleksji nad tym, jak wygląda sytuacja w Polsce i jak można wprowadzić realne zmiany lokalnie – np. poprzez kontakt z samorządami, organizowanie warsztatów, dialog z konsumentami czy działania edukacyjne.
Fashion Revolution to sieć aktywistów z ponad 80 krajów. Dzięki temu możliwa jest wymiana doświadczeń, wspólna presja na decydentów i budowanie strategii zmian, które będą skuteczne w skali zarówno mikro, jak i makro.
Co będzie się działo podczas Tygodnia Fashion Revolution – kalendarium
Pokaz filmu True Cost: Prawdziwe koszty mody
22 kwietnia 2025 W
Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży nr 25 – „Ekoteka” przy ul. Żytniej 64 w Warszawie.
SFI LAB: biblioteka innowacyjnych materiałów
23 kwietnia 2025, godz. 18:00–20:00
Answear Concept Store, Fabryka Norblina, Warszawa
Sustainable Fashion Institute otworzy wyjątkową przestrzeń edukacyjno-badawczą – SFI LAB, czyli interaktywną bibliotekę innowacyjnych materiałów. Ta unikalna wystawa umożliwi uczestnikom zapoznanie się z nowatorskimi rozwiązaniami w branży tekstylnej oraz eksplorację przyszłości zrównoważonej mody.
Uczestnicy będą mogli obejrzeć próbki materiałów, takich jak innowacyjne skóry z grzybów, jabłek, kaktusa, a także tkaniny powstałe z trzciny cukrowej, kukurydzy, herbaty czy mango. Dodatkowo zaprezentujemy gotowe produkty wykonane z alternatywnych surowców, dostępne w ofercie Answear.
Dzięki mikroskopom możliwe będzie odkrywanie unikalnych struktur, tekstur oraz splotów. Próbki zostaną przedstawione w sposób edukacyjny, aby promować zrównoważone rozwiązania w modzie. SFI LAB będzie dostępne przez cały czas trwania wydarzenia, zachęcając uczestników do zaangażowania i eksploracji innowacji w branży tekstylnej.
Oprócz biblioteki materiałów zaprosimy również na panele dyskusyjne, które odbędą się w ramach obchodów Fashion Revolution Week 2025
Mikrorezydencja: Robert Kuta
27 kwietnia 2025, godz.12:00-17:00
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź
Mikrorezydencja odbywa się nieprzypadkowo w ramach Fashion Revolution Week — globalnego tygodnia refleksji nad tym, jak tworzona i konsumowana jest moda. To moment, w którym zadajemy fundamentalne pytania o wartość, trwałość, transparentność i etykę procesów stojących za ubraniami, które nosimy.
W odpowiedzi na te pytania artysta Robert Kuta, w przestrzeni Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, przeprowadzi twórczą transformację gotowych ubrań — rzeczy, które wcześniej służyły w codziennym życiu — przekształcając je na oczach widzów w nowe, funkcjonalne obiekty, gotowe do ponownego wprowadzenia w obieg.

Kluczowym elementem procesu w ramach mikrorezydencji będzie potraktowanie ubrań jako nośnika artystycznej ekspresji, podobnie jak płótna w malarstwie. Ubrania staną się bazą dla artystycznej interwencji, łączącej estetykę ze współczesnym podejściem do funkcjonalności. Z resztek powstałych w trakcie pracy — skrawków materiałów, ścinków i odpadów — artysta stworzy małe rzeźby, które, w przewrotnej kontrze do głównej idei, pozostaną całkowicie pozbawione funkcji. To działanie pokazuje, że alternatywy dla linearnych modeli produkcji są nie tylko możliwe, ale też twórczo inspirujące. Daje również przestrzeń do refleksji: co w modzie jest naprawdę potrzebne, a co jedynie wytworem nawyku lub estetyzacji konsumpcji.
Mamy To Przerobione. Upcycling event
25-26 kwietnia 2025, godz. 14:00–22:00 piątek, 12:00–22:00 sobota
Antresola Hali Koszyki, Warszawa
Wstęp wolny
„Mamy To Przerobione. Upcycling event”, to więcej niż targi – to przestrzeń prawdziwej przemiany.
To wydarzenie dla wszystkich, którzy lubią rzeczy z duszą i wierzą, że nowe nie zawsze znaczy lepsze. Twórcy upcyclingu i zero waste pokażą, że drugie życie przedmiotów może być nie tylko ekologiczne, ale też naprawdę zaskakujące!
Na miejscu znajdziecie:
🔁 unikatowe produkty
🧥 ducha vintage
🌿 botaniczne perfumy
💬 przestrzeń do rozmów z twórcami i inspirujących historii
To nie są zwykłe zakupy – to spotkanie z ideą, która łączy kreatywność z troską o planetę.
Drugie życie – nie tylko rzeczy. We współpracy z fundacją onkologiczną będziemy malować ubrania i oddawać je na licytację.
Mamy to przerobione – bo dobre rzeczy wracają.
Międzynarodowy Dzień Naprawiania w Miejscu Publicznym
26 kwietnia 2025, godz. 11:00–15:00
Dobry Deal (I piętro, Alfa Centrum, ul. Kołobrzeska 41c, 80-391), Gdańsk
Sobota 26 kwietnia to dzień szycia i naprawy ubrań w przestrzeni publicznej jako formy pokojowego protestu przeciwko kulturze jednorazowej mody.
W miastach na całym świecie uczestnicy zasiądą na placach, ulicach i targowiskach z igłami, nitkami i zniszczonymi ubraniami, by wspólnie je naprawiać – i rozmawiać z przechodniami o tym, jak możemy przedłużyć życie naszej garderoby. To kreatywna i symboliczna forma oporu wobec nadprodukcji, marnotrawstwa i szybkiej mody.
W akcji może wziąć udział każdy – niezależnie od poziomu umiejętności. Wystarczy chęć działania i… dziura w skarpecie lub spruty guzik.
Zapewniamy materiały i przybory, ale możesz przynieść własne. Także własne ubrania, które pomożemy Ci naprawić.
Program
- 11:00-15:00 Możliwość naprawiania ubrań i nauki tej umiejętności ze wsparciem bardziej doświadczonych instruktorów i instruktorek.
- 12:00 – 14:00 Miniwarsztaty łatania dziur bez użycia łat. Wystarczy tylko igła i mulina lub włóczka. Metoda jest bardzo prosta, ładna i doskonała dla początkujących. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Wąsowska-Telęga
- 12:00-15:00 Miniwarsztaty upcyklingu. Chcesz coś przerobić na coś innego albo poznać metody ozdobnego upcyklingu? Zapraszamy! Warsztaty poprowadzą uczniowie i absolwenci MSKPU, Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz Martyna Pękala z Fashion Revolution Polska.
Wstęp wolny
Partnerzy: Fundacja RC, Dobry Deal, Spółdzielnia Socjalna Zeroban, Baba z Wrzeszcza, Zupa na Monciaku
Patroni Medialni: Radio Gdańsk, Pomost
Pikieta w rocznicę Rana Plaza
Już kolejny raz w Gdańsku odbędzie się oddolna pikieta upamiętniająca katastrofę Rana Plaza i zwracająca uwagę na konieczność poprawy sytuacji pracowników w łańcuchach dostaw i sprzedaży mody.
Reprezentacja Fashion Revolution Polska dołączy do pikiety, która odbędzie się 24 kwietnia o 18:00 na ul. Łąkowej w Gdańsku.
Działania Klubu Partnerów Fashion Revolution Polska w trakcie Tygodnia Fashion Revolution
Marki należące do Klubu włączają się w obchody Tygodnia Fashion Revolution, każda na swój sposób. Marki wysyłające produkty do swoich klientów (BezAle, Kopyto, Anew, Planet Mum) dołączą w tym czasie do paczek specjalne wkładki zachęcające do troski o zakupione ubrania i biżuterię.
Firma lalafo specjalizująca się w drugim obiegu odzieży i dodatków, a także młode marki takie jak Fragmented i babie lato przygotowały specjalne grafiki do komunikacji online.
Szkoła MSKPU angażuje swoje słuchaczki i słuchaczy w akcję #WhoMadeMyClothes, a także w prowadzenie warsztatów podczas Dnia naprawiania 26 kwietnia w Gdańsku.
Branża mody pokazuje, że da się działać w sposób transparentny i z troską – od sposobu, w jaki powstają nasze ubrania aż po ich użytkowanie. Ty też możesz dołączyć!
PSZOK i niedowierzanie
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wszedł w życie obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych. Chcemy sprawdzić, jak ten system działa w praktyce – po kilku miesiącach od jego wprowadzenia. Jak samorządy realizują to zadanie? Jak w poszczególnych miejscach zbierane są te odpady?

Tekstylia stanowią coraz większą część odpadów komunalnych, a ich odpowiednie sortowanie i przekazywanie do recyklingu ma ogromne znaczenie dla środowiska. Chcemy pokazać jak wygląda ten proces od strony mieszkańca i operatora, oraz jakie odpady są faktycznie przyjmowane. Wiedza z pierwszej ręki pozwoli nam lepiej edukować innych w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji i zamykania obiegu w modzie – dlatego też zachęcamy wszystkich, by odwiedzili najbliższe sobie miejsce zbiórki odpadów tekstylnych i pokazali nam, jak te działania są realizowane w praktyce.