Mikrorezydencja odbywa się nieprzypadkowo w ramach Fashion Revolution Week — globalnego tygodnia refleksji nad tym, jak tworzona i konsumowana jest moda. To moment, w którym zadajemy fundamentalne pytania o wartość, trwałość, transparentność i etykę procesów stojących za ubraniami, które nosimy.
W odpowiedzi na te pytania artysta Robert Kuta, w przestrzeni Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, przeprowadzi twórczą transformację gotowych ubrań — rzeczy, które wcześniej służyły w codziennym życiu — przekształcając je na oczach widzów w nowe, funkcjonalne obiekty, gotowe do ponownego wprowadzenia w obieg.
Kluczowym elementem procesu w ramach mikrorezydencji będzie potraktowanie ubrań jako nośnika artystycznej ekspresji, podobnie jak płótna w malarstwie. Ubrania staną się bazą dla artystycznej interwencji, łączącej estetykę ze współczesnym podejściem do funkcjonalności. Z resztek powstałych w trakcie pracy — skrawków materiałów, ścinków i odpadów — artysta stworzy małe rzeźby, które, w przewrotnej kontrze do głównej idei, pozostaną całkowicie pozbawione funkcji. To działanie pokazuje, że alternatywy dla linearnych modeli produkcji są nie tylko możliwe, ale też twórczo inspirujące. Daje również przestrzeń do refleksji: co w modzie jest naprawdę potrzebne, a co jedynie wytworem nawyku lub estetyzacji konsumpcji.