Naprawianie jest aktem rewolucyjnym, a nawyki łatwiej zastępować nowymi, niż zupełnie eliminować.
Dlatego chcemy przywrócić dwa nawyki dziś w dużej mierze wyparte przez nawyk kupowania – naprawianie i dbanie o nasze rzeczy. Jak to robimy?
Kolejny Dzień naprawiania w Gdańsku
Już drugi raz zorganizowaliśmy Dzień Naprawiania w Miejscu Publicznym (Mend in Public Day) w ramach obchodów Tygodnia Fashion Revolution w Gdańsku. W zeszłym roku było to nieformalne spotkanie garstki aktywistek, działanie pilotażowe. W 2025 r. spotkaliśmy się już oficjalnie w gdańskim CH Alfa na Przymorzu.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że naprawianie, szycie, upcykling i przeróbki odzieży to forma, która może nieść wiele znaczeń: od celebrowania rodzinnej historii po realną pomoc osobom w potrzebie, od poważnego podejścia do filozofii zero waste po pasję tworzenia.
Historie ubrań to historie ludzi
Poznajcie dwie z wielu historii, które towarzyszyły nam tego dnia.

Historia bluzy
Bluza trafiła do Zupy na Monciaku jako dar dla osób w kryzysie bezdomności. Niestety okazało się, że ma sporą dziurę. W takim stanie nie mogła trafić do potrzebujących.
Nasze instruktorki zabrały się więc do pracy i niepostrzeżenie przeniosły kieszenie na bluzie w taki sposób, że zaszytą dziurę udało się zamaskować, a bluza nie utraciła ważnej funkcji, jaką dają kieszenie.
Nie potrzeba wiele: pół godziny, nieco umiejętności i maszyna do szycia. A bluza z rzeczy, którą ktoś mógłby wyrzucić zamieniła się w cenny dar, który ogrzeje kogoś, kto tego potrzebuje.
Naprawianie ubrań to realna pomoc!

Historia kurtki
Dwóch chłopaków pojawiło się na naszym spotkaniu po cichu, ale trudno było ich nie zauważyć. Nie tylko z powodu fryzur, ale też pięknej, kolorowej kurtki, którą przynieśli. Okazało się, że jeden z nich znalazł kolorową lnianą tkaninę w rodzinnych skarbach i postanowił samodzielnie przerobić ją na coś, co będzie mu służyło, a przy tym niosło dalej historię rodzinną.
Przyszedł do nas, by zasięgnąć rady w sprawie sposobu uszycia ramion kurtki. Na miejscu spotkał absolwentkę i dwie słuchaczki szkoły mody MSKPU, więc szybka burza mózgów pozwoliła znaleźć najlepsze rozwiązanie!

Instruktorki z MSKPU
Nie byłoby to możliwe bez wsparcia instruktorek. Anna Świergiel jest projektantką mody, absolwentką MSKPU. Poszerza horyzonty studiując wzornictwo na ASP w Gdańsku. Patrycja Antczak przygotowuje właśnie swój dyplom w MSKPU. Dzięki ich umiejętnościom i twórczemu wsparciu, żaden problem nie pozostał bez rozwiązania. MSKPU jest członkiem Klubu Partnerów Fashion Revolution Polska. Dziękujemy za zaangażowanie!
Warsztaty naprawiania i upcyklingu
Ważną częścią wydarzenia były warsztaty prostych umiejetności, które pomogą każdemu zadbać o ubrania samodzielnie.
Liliia Slyshans, krawcowa prowadząca punkt krawiecki w CH Alfa pokazała m.in. jak wymienić guzik w jeansach, a także na przykładzie kurtki dla osób w kryzysie bezdomności prezentowała naprawę naddartej kieszeni. Doradzała też uczestnikom jak samodzielnie naprawić przynienione przez nich ubrania.



Agnieszka Wąsowska-Telęga z zespołu Fashion Revolution poprowadziła warsztaty łatania dziurek bez łat, przy użyciu igły i np. muliny, kordonka albo włóczki. Proste efektowne wzory można wykorzystać na różnych tkaninach maskując i łatając małe i większe dziurki, plamy i inne niedoskonałości. Świetnie nadają się też do ozdabiania ubrań.
Martyna Pękala z Fashion Revolution poprowadziła warsztaty z upcyklingu przy użyciu technik ozdabiania, jak np. haft. Uczestnicy ozdabiali torby bawełniane poznając techniki, które mogą wykorzystać na posiadanych ubraniach.
Magdalena Kubacka, słuchaczka MSKPU, poprowadziła warsztaty z tworzenia breloków ze ścinków materiału. Bo po całym procesie naprawiania i przerabiania, zwykle zostają nam resztki, które można twórczo wykorzystać.




Do zobaczenia za rok?
Dzień naprawiania okazał się sukcesem, także dzięki Wam – osobom, które przyszły wspólnie z nami nauczyć się czegoś, naprawić coś lub przerobić.
W przyszłym roku planujemy zorganizować wydarzenie o jeszcze większym zasięgu!
Chcesz dołączyć do nas w Gdańsku, albo wspólnie zorganizować podobne wydarzenie w innym miejscu? Koniecznie do nas napisz!
Tymczasem życzymy całego roku troski o ubrania. Loved clothes last!




Dziękujemy partnerom: Babie z Wrzeszcza za wsparcie organizacyjne i zapewnienie materiałów na warsztaty, Fundacji RC, spółdzielni Zeroban i sklepowi ekonomii społecznej Dobry Deal za ugoszczenie nas w ich lokalu, Zupie na Monciaku za możliwość naprawienia ubrań dla osób w potrzebie.
Dziękujemy też patronom medialnym za informowanie o wydarzeniu: Magazyn Pomost, Radio Gdańsk