Dzień naprawiania 2025 w Gdańsku

Dzień naprawiania 2025 podsumowanie

Spis treści

Naprawianie jest aktem rewolucyjnym, a nawyki łatwiej zastępować nowymi, niż zupełnie eliminować.
Dlatego chcemy przywrócić dwa nawyki dziś w dużej mierze wyparte przez nawyk kupowania – naprawianie i dbanie o nasze rzeczy. Jak to robimy?

Kolejny Dzień naprawiania w Gdańsku

Już drugi raz zorganizowaliśmy Dzień Naprawiania w Miejscu Publicznym (Mend in Public Day) w ramach obchodów Tygodnia Fashion Revolution w Gdańsku. W zeszłym roku było to nieformalne spotkanie garstki aktywistek, działanie pilotażowe. W 2025 r. spotkaliśmy się już oficjalnie w gdańskim CH Alfa na Przymorzu.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że naprawianie, szycie, upcykling i przeróbki odzieży to forma, która może nieść wiele znaczeń: od celebrowania rodzinnej historii po realną pomoc osobom w potrzebie, od poważnego podejścia do filozofii zero waste po pasję tworzenia.

Historie ubrań to historie ludzi

Poznajcie dwie z wielu historii, które towarzyszyły nam tego dnia.

Koszula przed

Historia bluzy

Bluza trafiła do Zupy na Monciaku jako dar dla osób w kryzysie bezdomności. Niestety okazało się, że ma sporą dziurę. W takim stanie nie mogła trafić do potrzebujących.

Nasze instruktorki zabrały się więc do pracy i niepostrzeżenie przeniosły kieszenie na bluzie w taki sposób, że zaszytą dziurę udało się zamaskować, a bluza nie utraciła ważnej funkcji, jaką dają kieszenie.

Nie potrzeba wiele: pół godziny, nieco umiejętności i maszyna do szycia. A bluza z rzeczy, którą ktoś mógłby wyrzucić zamieniła się w cenny dar, który ogrzeje kogoś, kto tego potrzebuje.

Naprawianie ubrań to realna pomoc!

Mend-in-Public-Day-2025-Poland

Historia kurtki

Dwóch chłopaków pojawiło się na naszym spotkaniu po cichu, ale trudno było ich nie zauważyć. Nie tylko z powodu fryzur, ale też pięknej, kolorowej kurtki, którą przynieśli. Okazało się, że jeden z nich znalazł kolorową lnianą tkaninę w rodzinnych skarbach i postanowił samodzielnie przerobić ją na coś, co będzie mu służyło, a przy tym niosło dalej historię rodzinną.

Przyszedł do nas, by zasięgnąć rady w sprawie sposobu uszycia ramion kurtki. Na miejscu spotkał absolwentkę i dwie słuchaczki szkoły mody MSKPU, więc szybka burza mózgów pozwoliła znaleźć najlepsze rozwiązanie!

Instruktorki z MSKPU

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia instruktorek. Anna Świergiel jest projektantką mody, absolwentką MSKPU. Poszerza horyzonty studiując wzornictwo na ASP w Gdańsku. Patrycja Antczak przygotowuje właśnie swój dyplom w MSKPU. Dzięki ich umiejętnościom i twórczemu wsparciu, żaden problem nie pozostał bez rozwiązania. MSKPU jest członkiem Klubu Partnerów Fashion Revolution Polska. Dziękujemy za zaangażowanie!

Warsztaty naprawiania i upcyklingu

Ważną częścią wydarzenia były warsztaty prostych umiejetności, które pomogą każdemu zadbać o ubrania samodzielnie.

Liliia Slyshans, krawcowa prowadząca punkt krawiecki w CH Alfa pokazała m.in. jak wymienić guzik w jeansach, a także na przykładzie kurtki dla osób w kryzysie bezdomności prezentowała naprawę naddartej kieszeni. Doradzała też uczestnikom jak samodzielnie naprawić przynienione przez nich ubrania.

Agnieszka Wąsowska-Telęga z zespołu Fashion Revolution poprowadziła warsztaty łatania dziurek bez łat, przy użyciu igły i np. muliny, kordonka albo włóczki. Proste efektowne wzory można wykorzystać na różnych tkaninach maskując i łatając małe i większe dziurki, plamy i inne niedoskonałości. Świetnie nadają się też do ozdabiania ubrań.

Martyna Pękala z Fashion Revolution poprowadziła warsztaty z upcyklingu przy użyciu technik ozdabiania, jak np. haft. Uczestnicy ozdabiali torby bawełniane poznając techniki, które mogą wykorzystać na posiadanych ubraniach.

Magdalena Kubacka, słuchaczka MSKPU, poprowadziła warsztaty z tworzenia breloków ze ścinków materiału. Bo po całym procesie naprawiania i przerabiania, zwykle zostają nam resztki, które można twórczo wykorzystać.

Do zobaczenia za rok?

Dzień naprawiania okazał się sukcesem, także dzięki Wam – osobom, które przyszły wspólnie z nami nauczyć się czegoś, naprawić coś lub przerobić.
W przyszłym roku planujemy zorganizować wydarzenie o jeszcze większym zasięgu!

Chcesz dołączyć do nas w Gdańsku, albo wspólnie zorganizować podobne wydarzenie w innym miejscu? Koniecznie do nas napisz!

Tymczasem życzymy całego roku troski o ubrania. Loved clothes last!

Dziękujemy partnerom: Babie z Wrzeszcza za wsparcie organizacyjne i zapewnienie materiałów na warsztaty, Fundacji RC, spółdzielni Zeroban i sklepowi ekonomii społecznej Dobry Deal za ugoszczenie nas w ich lokalu, Zupie na Monciaku za możliwość naprawienia ubrań dla osób w potrzebie.
Dziękujemy też patronom medialnym za informowanie o wydarzeniu: Magazyn Pomost, Radio Gdańsk