CZY MODA MOŻE BYĆ ZERO WASTE – FAST FASHION A RECYKLING?

Spis treści

Ewelina Antonowicz i Agnieszka Wąsowska-Telęga pojawiły się w podcaście Małgosi Zmaczyńskiej, aby opowiedzieć o tym, jak wygląda cykl życia ubrań z sieciówek? Czy jesteśmy świadomi ekologicznych konsekwencji szybkiej mody? Jak działa recykling ubrań i czy rzeczywiście pomaga środowisku? Czym jest greenwashing i kiedy marki nadużywają haseł o ekologii? Co jest lepsze – kupować mniej, czy inwestować w recykling? Jakie rozwiązania systemowe pomogłyby ograniczyć odpady tekstylne? Co może zrobić konsument? Jak wybierać ubrania, by mniej szkodzić środowisku i co robić z tymi niechcianymi?

Marki fast fashion szybko adaptują najnowsze trendy z wybiegów, błyskawicznie wprowadzając je do sprzedaży i zachęcając konsumentów do częstych zakupów. Nowa kurtka czy atrakcyjny, choć zbędny sweter kuszą nowoczesnym designem i niską ceną, której obniżenie wynika z zastosowania tanich materiałów, niskiej jakości wykonania oraz intensywnego wykorzystywania siły roboczej, najczęściej z krajów rozwijających się. Efektem tej strategii jest nadprodukcja odpadów, zanieczyszczenie środowiska, w tym wód, oraz ogromny ślad węglowy, co stanowi nieodłączny element nadmiernego konsumpcjonizmu. Dodatkowo, skutki psychologiczne i społeczne tej tendencji są niebagatelne.

Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS to projekt, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi omawiane są różne elementy otaczającej nas kultury, a także przybliżane realia, zjawiska i obyczaje obecne w innych krajach. Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszani są eksperci i ekspertki z różnych dziedzin: filologii, językoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa, dziennikarstwa, socjologii i politologii. Założeniem projektu jest udostępnienie rzetelnej wiedzy wszystkim zainteresowanym tą tematyką – niezależnie od czasu i miejsca, w jakim się znajdują.