FILMY EDUKACYJNE O PRZEMYŚLE ODZIEŻOWYM

Chcesz zorganizować bezpłatną projekcję jednego z naszych filmów w swoim mieście, kawiarni, kinie, biurze albo domu kultury? Przeczytaj, jak to zrobić oraz jakie filmy udostępniamy nieodpłatnie.

„THE TRUE COST”. PRAWDZIWA CENA NASZYCH UBRAŃ

To poruszająca opowieść o ubraniach, które nosimy, o ludziach, którzy je tworzą, oraz o wpływie, jaki moda wywiera na nasz świat. Od dziesięcioleci ceny odzieży systematycznie spadają, podczas gdy koszty społeczne i ekologiczne rosną w zastraszającym tempie. “The True Cost” to przełomowy film dokumentalny, który odkrywa mroczne oblicze mody i skłania do refleksji nad tym, kto naprawdę płaci cenę za nasze ubrania. Reżyser filmu Andrew Morgan zabiera widzów w podróż do różnych zakątków świata, ukazując wpływ taniej mody na środowisko i życie ludzi. Film przedstawia tragiczne wydarzenia, takie jak zawalenie się budynku Rana Plaza w Bangladeszu, gdzie zginęło ponad 1100 pracowników, czy problemy indyjskich rolników bawełny zmagających się z długami i skażeniem pestycydami. “The True Cost” pozostaje ważnym głosem w dyskusji o etyce konsumpcji i globalnym przemyśle odzieżowym. 

Rok produkcji: 2015

Czas trwania filmu: 93 min

Język: angielski, polskie napisy

„PUNKS AGAINST SWEATSHOPS”

Czy wiesz, gdzie i w jakich warunkach powstała koszulka twojego ulubionego zespołu? Czy T-shirty, na których drukujesz swój merch zostały uszyte przez osoby, które pracują w bezpiecznych warunkach, ich prawa są przestrzegane i otrzymują godne wynagrodzenie? “Punks Against Sweatshops” to krótkometrażowy film dokumentalny zrealizowany przez londyński kolektyw Punk Ethics w 2019 roku. Film porusza problem wykorzystywania pracowników w szwalniach (tzw. sweatshops) i apeluje do społeczności punkowej o świadome wybory konsumenckie. W dokumencie występują ikony punk rocka, między innymi Jello Biafra, członkowie zespołu Crass oraz Propaghandi, którzy wzywają zespoły i fanów do rezygnacji z odzieży produkowanej w nieetycznych warunkach. Film podkreśla znaczenie T-shirtów w kulturze punkowej jako symbolu tożsamości i wsparcia dla ulubionych zespołów, jednocześnie zwracając uwagę na często ignorowane koszty ludzkie związane z ich produkcją.

Rok produkcji: 2019

Czas trwania filmu: 8 min

Język: angielski, polskie napisy

„HANDPRINT”

Film dokumentuje proces powstawania instalacji „Handprint”, która skłania do refleksji nad rzeczywistością współczesnego przemysłu tekstylnego. Instalacja stworzona z odzyskanej odzieży z wykorzystaniem techniki cyjanotypii, ukazuje fotografie dłoni szwaczek – bohaterek stojących za produkcją odzieży.

Jaka jest rola ubioru? Czy to tylko pancerz chroniący przed warunkami zewnętrznymi czy przejaw własnej osobowości, coś, co tworzy lub chroni przed opiniami? Do realizacji projektu „Handprint”, którego premiera miała miejsce 23 września 2023 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wykorzystano odzież z odzysku, która posłużyła do stworzenia kilkumetrowej tkaniny pozszywanych ze sobą elementów. Na materiale odbite zostały dłonie osób sfotografowane przez Martynę Dzianach w szwalniach i pracowniach krawieckich. Osób anonimowych, często zapomnianych, tych, którzy znajdują się na pierwszym szczeblu w całym łańcuchu dostaw przemysłu modowego. Praca została wykonana w technologii cyjanotypii. Następnie płótno pokryte zostało farbą termochromową, która ukrywa ręce bohaterów. Pod wpływem ciepła i uwagi, dłonie na tkaninie stają się widoczne.

Celem projektu było zwrócenie uwagi na nasze wybory konsumenckie – mniej lub bardziej świadome. Sama tkanina manifestuje potrzebę wprowadzenia zmiany, jaką jest przejście z modelu linearnego ku modelowi cyrkularnemu i osiągnięcie przejrzystości w modzie. Projekt HANDPRINT to nowe życie dla niechcianej odzieży, która stała się również hołdem dla jednostki, od której wszystko się zaczyna.

Rok produkcji: 2024

Czas trwania:

JAK ZORGANIZOWAĆ PROJEKCJĘ FILMU W SWOIM MIEŚCIE?

Nasze filmy udostępniamy nieodpłatnie osobom prywatnym, firmom oraz instytucjom, które chcą zorganizować u siebie projekcję. Warunkiem otrzymania filmu w formie pliku wideo jest wypełnienie specjalnego formularza oraz zorganizowanie wydarzenia niebiletowanego.

Jeśli chcesz zorganizować bezpłatną projekcję filmu w szkole, bibliotece, domu kultury, kawiarni czy sklepie, skontaktuj się z nami mailowo: poland@fashionrevolution.org. W tytule wiadomości wpisz „Projekcja filmu”.