BEZPŁATNE PUBLIKACJE I RAPORTY

Spis treści

LEKSYKON MODY ODPOWIEDZIALNEJ

Leksykon mody odpowiedzialnej to ponad 150 stron i więcej niż 80 definicji związanych z zagadnieniami bliskimi modzie zrównoważonej oraz działalności naszego stowarzyszenia.

Wiemy, że język mody odpowiedzialnej jest złożony. Opiera się często na wieloznacznościach, niejasnych dla każdego pojęciach obcojęzycznych, a także na zmienności. Rozwojowi nowych form, innowacyjnych materiałów czy modeli biznesowych towarzyszą zmiany językowe: powstają zupełnie nowe zjawiska wymagające opisu, kolejne rozwiązania konieczne do scharakteryzowania.

Celem opracowania Leksykonu było przekonanie o sile języka, który – jeśli jest jednoznaczny, ale także odpowiedzialny i nasz własny, lokalny, a więc: zrozumiały – ma wielką moc, a każda idea, każde działanie i w końcu każda realna zmiana napędzane są w pierwszej kolejności słowami: celnymi i trafnymi.

Publikacja powstała dzięki wytężonej pracy autorek oraz zespołu Fashion Revolution Polska zaangażowanego w przygotowanie i opracowanie Leksykonu – kobiet świadomych wyzwań i celów, jakie stawiamy przed modą odpowiedzialną, ale także świadomych języka, którym trzeba i warto o niej mówić.

Leksykon jest bezpłatnym ebookiem dostępnym dla każdej zainteresowanej osoby – pobierajcie, czytajcie i udostępniajcie go.



 

ISBN 978-83-960623-0-7


TRANSFORMACJE. RAPORT O MODZIE CYRKULARNEJ W POLSCE

„Transformacje. Raport o modzie cyrkularnej w Polsce” to ponad 100 stron, na których znajdziecie najważniejsze informacje i konteksty cyrkularnego podejścia do mody nad Wisłą.

W „Leksykonie mody odpowiedzialnej”, publikacji edukacyjnej Fashion Revolution Polska, przeczytać można definicję gospodarki obiegu zamkniętego autorstwa Oli Bąkowskiej:

Gospodarka o obiegu zamkniętym, w sektorze odzieżowym odnosząca się do założeń mody cyrkularnej, oznacza przede wszystkim jak najdłuższe wykorzystywanie ubrań i tkanin, które już zostały wyprodukowane, w celu ograniczenia nadprodukcji i ilości odpadów tekstylnych […]. W praktyce obserwuje się, że nie ma jednej definicji mody cyrkularnej i organizacje oraz marki odzieżowe stosują pojęcia cyrkularności i zamykania obiegu zgodnie z własnymi potrzebami i intencjami.

Nie ma jednej definicji mody cyrkularnej, nie ma jedynej słusznej wizji wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego. Raport pokazuje wyraźnie, że – na co zwracała uwagę Ola Bąkowska – zamykanie obiegu opiera się i często także rozbija o partykularne potrzeby oraz intencje, nie zawsze czyste, zrównoważone i – sprowadzając sprawę do pryncypiów i słów prostych, ale wielkiej wagi – dobre.

Wydaje się, że jednym z najistotniejszych kroków poczynionych w stronę wdrażania założeń GOZ jest świadomość. To właśnie uzmysłowienie sobie konieczności zmian i zdawanie sprawy z ich wagi jest w stanie napędzać tę ewolucję przemian, które ostatecznie zamkną obieg raz na zawsze. GOZ we współczesnym świecie – ogarniętym kryzysami, w tym klimatycznym, zapędzonym w ślepy zaułek nadprodukcji i konsumpcji ponad miarę (i zdrowy rozsądek) – nie może być jednym z wyborów, możliwym modelem. Musi stać się fazą rozwoju, punktem docelowym, do którego dążymy.

Raport ten oddajemy więc nie tylko w ręce konsumentek i konsumentów, przedstawicieli organizacji branżowych i pozarządowych. Kierujemy nasze przemyślenia i podsumowania również w stronę reprezentantów instytucji państwowych działających w obszarze przemysłu i ochrony środowiska, przedstawicielek i przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej, w stronę projektantek i projektantów odzieży, reprezentantek i reprezentantów marek odzieżowych – zarówno tych niewielkich i lokalnych, jak i wielkich korporacji o międzynarodowym zasięgu.

Wierzymy, że założenia gospodarki o obiegu zamkniętym osiągniemy wyłącznie wtedy, gdy zamykać będziemy tylko obieg, a jednocześnie otworzymy się na siebie nawzajem: gotowe i gotowi do rozmów, ale przede wszystkim – do realnych, trwałych, systemowych zmian.

Publikacja pod patronatem UN Global Compact Network Poland.

 

ISBN 978-83-960623-1-4


ZWYCZAJE I PRIORYTETY KONSUMENTÓW MODY W CZECHACH, NA SŁOWACJI, WĘGRZECH I W POLSCE

Badanie nawyków klientów branży modowej ze wszystkich czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji powstało przy wsparciu finansowym Funduszu Wyszehradzkiego i współpracy merytorycznej oddziałów Fashion Revolution z Czech, Słowacji i Węgier. To pierwsze badanie na ten temat przeprowadzone na reprezentatywnej grupie badanych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Zostało przeprowadzone wśród 4000 osób w wieku od 16 do 75 lat. Dane z badania pozwolą wreszcie odnosić się do realnych nawyków konsumentów z Europy Centralnej. Do tej pory bazowano wyłącznie na badaniach z krajów Europy Zachodniej. Od teraz możliwe będzie porównanie podobieństw i różnic pomiędzy tymi rynkami. 

Badanie pokazuje m.in:

    • czym konsumenci z krajów Grupy Wyszehradzkiej kierują się podczas zakupów,

    • jak podchodzą do odzieży używanej,

    • jak przejrzystość łańcucha dostaw i zrównoważony rozwój wpływają na decyzje zakupowe,

    • jakimi informacjami dotyczącymi wpływu produkcji na społeczeństwo i środowisko powinny według konsumentów dzielić się marki odzieżowe,

    • jaką rolę według respondentów powinny pełnić rządy i organy dążące do zapewnienia produkcji odpowiedzialnej i przestrzegającej praw pracowniczych.

Dane są zróżnicowane według:

    • krajów pochodzenia respondentów,

    • płci,

    • wieku,

    • zarobków.

Wyniki badania to kopalnia wiedzy dla przedsiębiorców (w tym marek modowych, sieci sklepów z odzieżą używaną), decydentów i aktywistów.

POBIERZ RAPORT

ISBN 978-83-960623-2-1


KOLOROWANKA EDUKACYJNA DLA DOROSŁYCH

Wystawa „Świadomość ekologiczna psuje dobrą zabawę”, która odbyła się 19.05.2023 w Teatrze Komuna w Warszawie powiązana jest ze spektaklem pt.” Uroboros. Rewia na trzy aktorki” w reżyserii Agaty Koszulińskiej będącym próbą stworzenia teatru w 100% upcyklingowego. Inspirację dla sztuki stanowią dwie modowe kolekcje Alicji Tkaczyk, stworzone z odpadów oraz relacje i emocje, jakie wywołują ubrania.

Popremierowej wystawie towarzyszyły kolorowanki o charakterze edukacyjnym, które stały się przedłużeniem naszej kampanii „Who made my clothes”. Choć kolorowanki kojarzone są z beztroskim dzieciństwem to ich projekt i przesłanie skierowane zostały do dorosłych. Pomysłodawczynią oraz autorką grafik jest kostiumografka Alicja Tkaczyk, która poprzez swoją pracę zabiera głos w sprawie dramatycznych warunków produkcji odzieży na świecie oraz wyraża silną potrzebę ograniczenia jej konsumpcji.

POBIERZ KOLOROWANKĘ