PARAGON WPŁYWU
W ramach obchodów Fashion Revolution Week 2024 został stworzony Paragon Wpływu Mody, będący rezultatem współpracy Fashion Revolution Polska z marką Elementy i Snapwear, pod patronatem UNEP/GRID-Warszawa, realizującego m.in. program Climate Leadership.

Instalacja tekstylna powstała z deadstocku bawełnianego i przybrała formę nietypowego, przeskalowanego paragonu, który rzuca światło na prawdziwe koszty mody, jej wpływ na środowisko z dokładnymi danymi, ale również inspiruje do konkretnych działań, które może podjąć każdy niewielkim kosztem.
BAŃKA INFORMACYJNA
W dobie internetu, algorytmów, mediów społecznościowych, mobilności, szybkiego tempa życia i przetwarzania bodźców, pozorna łatwość dostępu do informacji, czy kryteriów codziennych wyborów, idzie w parze z ryzykiem mimowolnego zamknięcia w określonych bańkach informacyjnych – nasza interaktywna instalacja prowokuje do refleksji nad tym współczesnym zjawiskiem, mającym znaczący wpływ na nasze spojrzenie na świat i podejmowane decyzje.

Zmiany klimatyczne, kanony normalności i zdrowia, presja dotycząca wyglądu, etyka społeczna, kapitał i redystrybucja, edukacja i nauka, (nad)produkcja i (nad)konsumpcja dóbr – to tematy, które często ulegają polaryzacji i dezinformacji. Wewnętrzne i zewnętrzne filtry sugerują treści zgodne z naszymi preferencjami, ignorując alternatywne opcje. Ograniczając się do wąskiego kręgu źródeł, utwierdzamy się w istniejących przekonaniach, co prowadzi do zniekształcenia percepcji rzeczywistości i stworzenia bariery pomiędzy nami a pełnym spektrum faktów i perspektyw.
Instalacja będąca przestrzenną interpretacją bańki informacyjnej, zachęca do krytycznego myślenia, a także poprzez swój partycypacyjny charakter – do aktywnego poszukiwania, dzielenia się i eksponowania różnorodnych źródeł wiedzy i narracji o świecie. To może być kluczem do przełamania niewidzialnych barier, otwarcia się na bardziej wszechstronne spojrzenie na otoczenie, podejmowania bardziej zrównoważonych decyzji i wspólnego budowania bardziej zrównoważonej przyszłości informacyjnej.
HANDPRINT

Jaka jest rola ubioru? Czy to tylko pancerz chroniący przed warunkami zewnętrznymi czy przejaw własnej osobowości, coś, co tworzy lub chroni przed opiniami? Do realizacji projektu „Handprint”, którego premiera miała miejsce 23 września 2023 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wykorzystano odzież z odzysku, która posłużyła do stworzenia kilkumetrowej tkaniny pozszywanych ze sobą elementów. Na materiale odbite zostały dłonie osób sfotografowane przez Martynę Dzianach w szwalniach i pracowniach krawieckich. Osób anonimowych, często zapomnianych, tych, którzy znajdują się na pierwszym szczeblu w całym łańcuchu dostaw przemysłu modowego. Praca została wykonana w technologii cyjanotypii. Następnie płótno pokryte zostało farbą termochromową, która ukrywa ręce bohaterów. Pod wpływem ciepła i uwagi, dłonie na tkaninie stają się widoczne.

Celem projektu było zwrócenie uwagi na nasze wybory konsumenckie – mniej lub bardziej świadome. Sama tkanina manifestuje potrzebę wprowadzenia zmiany, jaką jest przejście z modelu linearnego ku modelowi cyrkularnemu i osiągnięcie przejrzystości w modzie. Projekt HANDPRINT to nowe życie dla niechcianej odzieży, która stała się również hołdem dla jednostki, od której wszystko się zaczyna.
Chcesz wypożyczyć naszą instalację? Skontaktuj się z nami pod adresem poland@fashionrevolution.org.